Гостомельська громада, що пережила руйнування й окупацію, зіштовхнулася з новими викликами: бездіяльністю та корупцією з боку посадовців Гостомельської селищної військової адміністрації (СВА). Попри обіцянки швидкої відбудови, у Гостомелі досі не працює жоден державний дитсадок та сотні людей залишаються без даху над головою. А обіцяна допомога з боку адміністрації або затримується, або залишається на рівні обіцянок. Місцеві мешканці звинувачують владу в безвідповідальності та неефективності, яка загострює їхні проблеми.

Скандали, корупція та звільнення: хроніка провалів Гостомельської СВА

За час існування адміністрації її очолювали три керівники, кожен із яких залишив громаду розчарованою. Під керівництвом Сергія Борисюка журналісти Bihus.Info викрили корупційні схеми, через які бюджетні кошти осідали на рахунках підставних осіб. Наприклад, підрядниками відновлювальних робіт значилися пенсіонерка з Миколаєва, священник і мешканець окупованого Донецька, які заперечили свою участь у тендерах. За попередніми даними, посадовці могли привласнити щонайменше 5 мільйонів гривень, виділених на відбудову громади.

Після публічного розголосу Президент Зеленський звільнив Борисюка, але корупція продовжилася за нового керівника – Сергія Смаля. Прикметно, що за керівництва Смаля зарплати його заступників, згідно з декларацією, зросли до понад 1 млн гривень за рік.

«Це вже третя військова адміністрація в громаді, яка ставить собі за мету її розкрадання, в той час, коли її мешканці продовжують жити в зруйнованих будинках і залишаються з проблемами наодинці. Бюджет громади продовжують розкрадати, а в період, коли країна знаходиться у стані війни, це називається, нічим інакшим, як – мародерство!», – наголошує Володимир Єрмолаєв, архітектор Гостомельської СВА.

«Демонтаж» довіри: непрозорі тендери

Корупційні схеми під керівництвом Сергія Смаля охоплюють і роботи з демонтажу зруйнованих будинків. У березні 2024 року ЗМІ оприлюднили дані про завищені ціни та фіктивних підрядників, які за рік отримали десятки мільйонів гривень.

До корупційних схем причетні не лише підрядники, а й заступниця голови Гостомельської СВА Ольга Прилипко, яка підписувала договори із підрядниками. Саме тому, поліція Київської області розслідує два провадження щодо зловживань Ольги Прилипко. Попри докази та збитки в 10 млн грн, підозри досі не оголошено. Та, як зазначає Володимир Єрмолаєв, нещодавно ситуація змінилася, і є підстави вважати, що справу намагаються «зам’яти», залишивши злочинців безкарними.

«Таке не може відбуватися в країні, яка щодня втрачає своїх синів і доньок у боротьбі за незалежність. У державі, яка протистоїть ворогу і виборює своє існування. У місті, яке пережило окупацію. Тим часом у нашій громаді, під прикриттям впливових осіб, триває цинічне розкрадання бюджету. Це не просто корупція, це справжнє мародерство, яке в умовах війни є особливо тяжким злочином і має бути невідкладно покаране!», – додав Володимир Єрмолаєв.

Висновок із цієї ситуації невтішний: у Гостомелі, який став символом боротьби та відновлення після окупації, відбувається безпрецедентне розкрадання бюджетних коштів. Попри очевидні факти та чітко визначених фігурантів, слідчі органи, на думку Єрмолаєва, не вживають рішучих заходів для справедливого покарання мародерів.