Щороку з кінця лютого починається масова торгівля рідкісними видами ранньоквітучих ендемічних та реліктових рослин, в тому числі занесеними до Червоної книги України, які є рідкісними і перебувають під загрозою зникнення.
Висока декоративність та ранній термін цвітіння таких видів рослин як підсніжник звичайний, білоцвіт весняний, шафран Гейфеля, конвалія звичайна та інші призводить до того, що збут цих рослин виходить далеко за межі ареалу їх зростання. Масове збирання ранньоквітучих видів рослин призводить до знищення популяцій їх окремих видів.
З метою охорони ранньоквітучих реліктових і зникаючих рослин, а також рослин, занесених до Червоної книги України, та попередження правопорушень у цій галузі в Україні щорічно проводиться операція «Первоцвіт».
Відповідальність за знищення червонокнижних первоцвітів
За незаконний збір, збут та купівлю первоцвітів, занесених до державної Червоної книги, статтею 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено накладення штрафу від 510 до 1700 грн з конфіскацією рослин. При цьому аналогічні дії, вчинені щодо першоцвітів, які зростали в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, тягнуть за собою накладення штрафу від 1700 до 3655 грн з конфіскацією рослин. Також варто зауважити, що за один екземпляр червонокнижної культури передбачена компенсація за її знищення, наприклад: підсніжники, шафрани (крокуси) – від 49 до 62 грн у залежності від виду.
Що може врятувати первоцвіти?
Первоцвіти може врятувати відповідальне ставлення громадян. Для цього варто запам’ятати такі речі:
▪ рвати підсніжники, проліски, крокуси, сон-траву, тощо – не можна у жодному випадку;
▪ продаж первоцвітів – порушення закону;
▪ хочете помилуватися весняними квітами, відвідайте найближчий парк чи ліс, зробіть фото.
Залишити відповідь